Jak vypadá běžecká bota.

Jak vypadá běžecká bota.

 

V prvé řadě je třeba nutno zdůraznit, že univerzální postup jak vybrat ty správné boty na běh jednoduše neexistuje a je nesmyslné jej proto hledat. Existují, nicméně, některé zásady, které k nalezení té správné botky právě pro vás, ve které nebudete ani tak běhat, jako spíš lítat, přeci jen vedou.

 

Pro naše účely, tj. triatlonové závody o délkách v řádu jednotek kilometrů, po převážně tvrdém nebo zpevněném povrchu bychom měli běžecké boty vybírat především s ohledem na

-          hmotnost. Zde platí jednoduše – čím lehčí, tím lepší. Běh je výrazně dynamický pohyb a s těžkými botami se budete těžce i pohybovat.

-          tuhost. Pro zmíněné účely nejsou vhodné boty tuhé, vhodné spíše například na treky do hor. Naopak, běžecká bota by měla být jen lehce zpevňující a relativně velmi měkká, a to předvším v předo-zadním směru.

-          měkkost a tlumení. S ohledem na trend tzv. přirozeného běhu i s ohledem na běžeckou techniku, by běžecké boty měly být relativně velice měkké, ovšem s relativně malým tlumením. Tzn., že na běžecká bota by měla mít vlastní podrážku poměrně velmi měkkou, ale její výška by neměla být příliš velká.

-          sklon a tlumení. Sklon podrážky a tedy i nohy v obuvi, daný výškou pod špičkou a pod patou by neměl být vyšší, než cca 6mm. Tzv. maratonky už svým názvem naznačují jejich účel – u nich bývá tlumení i sklon obvykle vyšší. Ikdyž i u nich se projevuje trend minimus. Něměl by být ale ani nulový, jako optimální se zdá být sklon cca 4-5mm.

-          předozadní tvar. Boty prohnuté, nejčastěji s výrazně zvednutou špičkou nedovolí správnou práci nohy v nártu a tedy ani správný odraz.

-          pronaci, resp. supinaci. Každý máme nohu jinak tvrovanou, dle došlapu lze v zásadě rozdělit na nohy do „X“ nebo do „O“, což je nutné při výběru bot zohlednit. Pozor – tvarovatelné vložky nejsou použitelné vždy a v každé běžecké botě.

-          tvar. Bota by jednoduše měla odpovídat noze. Někdo máme nohu úzkou, někdo širokou atd. Noha by v botě nikdy neměla být jakkoli stažená aní naopak volná. Bota by měla kopírovat tvar naší nohy.

-          velikost. Záleží na tvaru, ale obvykle by se při zavázané botě měl za patou vejít malíček vaší ruky.

Najít ty správné boty se nemusí povést hned napoprvé a zjistíte-li po čase, že boty, které jste si pořídili nejsou ještě ty pravé, dokonalé, je třaba zkusit příště jiné.

Velice důležité je vzít úvahu také životnost běžeckých bot. Přestože se může zdát, že ta vaše bota je stále ještě krásná, pohodlná a ani při bližším ohledání jakoby netknutá, nejpozději po cca 800-900 kilometrech bude její vnitřní struktura zdeformovaná a takové boty se hodí maximálně tak na cestu do školy, rozhodně ne na běh. Stejně tak i boty jakkoli viditelně poškozené.

 

inov 8 road x-233

saucony kinvara 2

new balance 1600

 

 

 

This entry was posted in Nezařazené. Bookmark the permalink.

Comments are closed.